Programmet til Horsens Middelalderfestival 2019

Ikon for Rundt på pladsen
Rundt på pladsen
Ikon for Markedspladsen
Markedspladsen
Ikon for Kirken / klosterhaven
Kirken / klosterhaven
Ikon for Ridderarena / borggård
Ridderarena / borggård
Ikon for Buen / Børneområdet
Buen / Børneområdet
10:00
10:15
10:30
10:45
11:00
11:15
11:30
11:45
12:00
12:15
12:30
12:45
13:00
13:15
13:30
13:45
14:00
14:15
14:30
14:45
15:00
15:15
15:30
15:45
16:00
16:15
16:30
16:45
17:00
17:15
17:30
17:45
18:00
18:15
18:30
18:45
19:00
19:15
19:30
19:45
20:00
20:15
20:30
20:45
21:00
21:15
21:30
21:45
22:00
22:15
22:30
22:45
10:00 - 22:00
Instrumentmagerens Kone (DK)
Formidling af middelalderens musik og instrumenter.
10:00 - 22:00
Komediehuset (DK): Liv og død bag portene.
11:00 - 12:00
Styltepatruljen (DK)
Buffoon rundt på pladsen.
16:00 - 17:00
Styltepatruljen (DK)
Buffoon rundt på pladsen.
18:30 - 19:00
Gruppo Sbandieratori e Tamburini di Torrita di Siena (IT)
Flagkaster optog rundt på pladsen.
21:00 - 21:20
Falsterpiben (DK)
Pop-up optræden med sang og dans.
11:30 - 12:00
Gruppo Sbandieratori e Tamburini di Torrita di Siena (IT)
Flagkaster optog rundt på pladsen.
16:00 - 16:30
Gruppo Sbandieratori e Tamburini di Torrita di Siena (IT)
Flagkaster optog rundt på pladsen.
10:15 - 10:45
Falsterpiben (DK)
Musik på Skovscenen.
11:00 - 11:30
Ilddrengene (DK)
Gøgl og ild på Gøglerpladsen.
11:45 - 12:15
Fabius the Jester (IT)
Gøgl og akrobatik på Gøglerpladsen.
12:15 - 12:45
Instrumentmagerens Kone (DK)
Musik og fortælling på Skovscenen.
12:45 - 13:15
Trup Trick (DK)
Gøgl og akrobatik på Gøglerpladsen.
13:30 - 14:00
Fabius the Jester (IT)
Gøgl og akrobatik på Gøglerpladsen.
14:15 - 14:45
Mikkel Langbue (DK)
Historiefortælling på Gøglerpladsen.
15:00 - 15:30
Almune (DK)
Musik på Kroscenen.
16:00 - 16:30
Koenix (CH)
Musik på Kroscenen.
16:45 - 17:15
Krabat (SE)
Musik på Kroscenen.
17:15 - 17:45
Idisi (RUS)
Musik på Skovscenen.
17:45 - 18:15
In Vino Veritas (IT)
Musik på Kroscenen.
18:30 - 19:00
Ramashang (DK)
Musik på Kroscenen.
19:00 - 19:30
Almune (DK)
Musik på Skovscenen.
19:30 - 20:00
Mikkel Langbue (DK)
Historiefortælling på Gøglerpladsen.
20:00 - 20:30
In Vino Veritas (IT)
Musik på Skovscenen.
21:00 - 22:00
Ramashang (DK)
Musik på Kroscenen.
10:15 - 10:45
Ridder Smith (DK)
Kæmp med en ridder på Gøglerpladsen.
11:15 - 11:45
Idisi (RUS)
Musik på Skovscenen.
12:00 - 12:30
Koenix (CH)
Musik på Kroscenen.
13:00 - 13:30
Almune (DK)
Musik på Skovscenen.
13:45 - 14:15
Virelai (DK)
Musik på Skovscenen.
14:30 - 15:00
Ramashang (DK)
Musik på Skovscenen.
15:00 - 15:30
Trup Trick (DK)
Gøgl og akrobatik på Gøglerpladsen.
16:15 - 16:45
In Vino Veritas (IT)
Musik på Skovscenen.
17:00 - 17:30
Ramashang (DK)
Musik på Gøglerpladsen.
18:00 - 18:30
Koenix (CH)
Musik på Skovscenen.
18:45 - 19:15
Virelai (DK)
Danseinstruktion på Gøglerpladsen.
19:15 - 19:45
Falsterpiben (DK)
Musik på Kroscenen.
20:00 - 20:30
Almune (DK)
Musik på Kroscenen.
21:00 - 21:30
Mester Peder & Ildknægten (DK)
Gøgl og ild på Gøglerpladsen.
10:30 - 11:00
Virelai (DK)
Musik på Kroscenen.
11:15 - 11:45
Krabat (SE)
Musik på Kroscenen.
13:00 - 13:30
In Vino Veritas (IT)
Musik på Kroscenen.
13:45 - 14:15
Idisi (RUS)
Musik på Kroscenen.
15:15 - 15:45
Krabat (SE)
Musik på Skovscenen.
18:00 - 18:30
Fabius the Jester (IT)
Gøgl og akrobatik på Gøglerpladsen.
20:15 - 20:45
Trup Trick (DK)
Gøgl og akrobatik på Gøglerpladsen.
21:15 - 22:00
Koenix (CH)
Musik på Skovscenen.
10:00 - 22:00
Kennemerkunstgilde (NL)
Demonstration af middelalderkunst og arkitektur i Klosterhaven.
10:00 - 22:00
Johanitterordenen (DK): Formidling
Formidling af lægevidenskab og urter i Klosterhaven.
10:00 - 22:00
Benediktiner skrivenonne (DK)
Få en introduktion til middelalderens skrift og prøv det selv ved Kirken i Klosterhaven.
10:00 - 22:00
Gutenberglauget (DK)
Oplev en rekonstruktion af trykpressen - middelalderens massemedie.
12:45 - 13:05
Falsterpiben (DK)
Sang og dans i Klosterhaven.
14:00 - 14:20
Krabat (SE)
Musik i Klosterhaven.
15:00 - 15:20
Gotisk – Skrivernonnen
Undervisning hos skrivernonnen ved Skriveværkstedet i Klosterhaven.
16:45 - 17:05
Falsterpiben (DK)
Sang og dans i Klosterhaven.
18:00 - 18:30
Cantica Peblinger
Korsang i Middelalderkirken.
20:00 - 20:30
Klosterkirkens Munkekor (DK)
Klosterkirkens Munkekor synger korsang i Middelalderkirken.
21:30 - 22:00
Klosterkirkens Munkekor (DK)
Klosterkirkens Munkekor synger korsang i Middelalderkirken.
13:00 - 13:20
Skrivernonnen (DK)
Undervisning i Middelalderens runer hos Skrivernonnen ved skriveværksted i Klosterhaven.
11:00 - 11:30
Gruppo Sbandieratori e Tamburini di Torrita di Siena (IT)
Flagkastershow i Ridderarenaen.
12:30 - 13:10
Die Löwenritter (DE)
Ridderturnering i Ridderarenaen.
13:45 - 13:05
Ilddrengene (DK)
Gøgl og ild i Ridderarenaen.
14:45 - 15:05
Ilddrengene (DK)
Gøgl og ild i Ridderarenaen.
15:30 - 16:00
Gruppo Sbandieratori e Tamburini di Torrita di Siena (IT)
Flagkastershow i Ridderarenaen.
16:30 - 17:10
Die Löwenritter (DE)
Ridderturnering i Ridderarenaen.
18:00 - 18:30
Gruppo Sbandieratori e Tamburini di Torrita di Siena (IT)
Flagkastershow i Ridderarenaen.
18:45 - 19:05
Ilddrengene (DK)
Gøgl og ild i Ridderarenaen.
20:00 - 20:40
Die Löwenritter (DE)
Ridderturnering i Ridderarenaen.
20:45 - 21:15
Ilddrengene (DK)
Gøgl og ild i Ridderarenaen.
21:15 - 21:45
Styltepatruljen, Trup Trick og Virelai (DK)
Musik og ildshow i Ridderarenaen.
10:00 - 10:30
Plansjet (BE)
Marionetdukketeater i Børneområdet.
11:00 - 11:30
Trup Trick (DK)
Gøgl og akrobatik på Børnepladsen.
11:45 - 12:15
Ramashang (DK)
Musik på Buescenen.
12:30 - 13:00
Hr. Oluf og Elverpigen (DK)
Danseforestilling i Hr. Olufs telt i Børneområdet.
13:00 - 13:30
Værksted: Lav din egen amulet (DK)
Kom til Hr. Olufs telt og lav din egen amulet.
13:30 - 14:00
Instrumentmagerens Kone (DK)
Musik og fortælling på Buescenen.
14:15 - 14:45
Falsterpiben (DK)
Musik på Buescenen.
14:45 - 15:15
Fabius the Jester (IT)
Gøgl og akrobatik på Børnepladsen.
15:15 - 15:45
Idisi (RUS)
Musik på Buescenen.
15:45 - 16:15
Ridder Smith (DK)
Kæmp med en ridder på Børnepladsen.
16:15 - 16:45
Virelai (DK)
Musik på Buescenen.
16:45 - 17:15
Fabius the Jester (IT)
Gøgl og akrobatik på Børnepladsen.
17:30 - 18:00
Ilddrengene (DK)
Gøgl og ild på Børnepladsen.
18:15 - 18:45
Plansjet (BE)
Marionetdukketeater i Børneområdet.
19:00 - 19:30
Mester Peders mørke fortællinger (DK)
Historiefortælling i Mester Peders lejr i Børneområdet.
19:30 - 20:00
Idisi (RUS)
Musik på Buescenen.
20:30 - 21:00
Krabat (SE)
Musik på Buescenen.
21:15 - 21:45
In Vino Veritas (IT)
Musik på Buescenen.
10:00 - 16:00
Phuc (DK)
Tegneværksted hos Phuc i Børneområdet.
16:00 - 16:30
Mester Peder & Ildknægten (DK)
Gøgl og akrobatik på Børnepladsen.
17:00 - 17:30
Mikkel Langbue (DK)
Historiefortælling på Buescenen.
17:30 - 18:00
Mester Peders mesterfortællinger (DK)
Historiefortælling i Mester Peders lejr i Børneområdet.
18:30 - 19:00
Krabat (SE)
Musik på Buescenen.
10:15 - 11:00
Almune (DK)
Musik på Buescenen.
11:00 - 11:30
Kaninslagtning ved Børnebondegården
Formidling ved Børnebondegården i Børneområdet.
11:45 - 12:15
Ridder Smith (DK)
Kæmp med en ridder på Børnepladsen.
12:30 - 13:00
Virelai (DK)
Musik på Buescenen.
13:30 - 14:00
Plansjet (BE)
Marionetdukketeater i Børneområdet.
14:15 - 14:45
Mester Peder (DK)
Hatteteater ved Mester Peders lejr i Børneområdet.
15:00 - 15:30
Eventyret om Hr. Oluf (DK)
Musik, fortælling og formidling i Hr. Olufs telt i Børneområdet.
15:30 - 16:00
Hr. Oluf og Elverpigen (DK)
Danseforestilling i Hr. Olufs telt i Børneområdet.
16:00 - 16:30
Kaninslagtning ved Børnebondegården
Formidling ved Børnebondegården i Børneområdet.
17:00 - 17:30
Eventyret om Hr. Oluf (DK)
Musik, fortælling og formidling i Hr. Olufs telt i Børneområdet.
17:45 - 18:15
Almune (DK)
Musik på Buescenen.
18:30 - 19:00
Trup Trick (DK)
Gøgl og akrobatik på Børnepladsen.
10:15 - 10:45
Fabius the Jester (IT)
Gøgl og akrobatik på Børnepladsen.
11:00 - 11:30
Mester Peder (DK)
Hatteteater ved Mester Peders lejr i Børneområdet.
11:45 - 12:15
Plansjet (BE)
Marionetdukketeater i Børneområdet.
12:45 - 13:15
Mester Peder (DK)
Gøgl og akrobatik på Børnepladsen.
13:45 - 14:15
Ridder Smith (DK)
Kæmp med en ridder på Børnepladsen.
16:00 - 16:30
Værksted: Lav din egen amulet (DK)
Kom til Hr. Olufs telt og lav din egen amulet.
17:45 - 18:15
Værksted: Lav din egen amulet (DK)
Kom til Hr. Olufs telt og lav din egen amulet.
11:15 - 11:45
Falsterpiben (DK)
Musik på Buescenen.
12:00 - 12:30
Eventyret om Hr. Oluf (DK)
Musik, fortælling og formidling i Hr. Olufs telt i Børneområdet.
16:15 - 16:45
Plansjet (BE)
Marionetdukketeater i Børneområdet.

Vil du hellere læse programmet som en .pdf?

Download programmet som .pdf

 

Du kan glæde dig til at opleve ridderturnering, gøglere, flagkastere, historiske formidlere, fortællere, ildgøglere og meget mere.

På festivalen kan du altid besøge de mange flotte lejre på festivalpladsen og få en god snak med de mange ildsjæle blandt udstillere, bodholdere og kunstnere. De nærer alle en stor kærlighed til middelalderen og kan fortælle om alt fra ridderliv og våben til nålebinding og pileflet.

På middelaldermarkedet kan du møde handelsfolk fra alle verdenshjørner, når de ankommer til Horsens for at sælge deres varer.

På markedet kan du købe alverdens ting – fra lokaldyrkede krydderier til den nyeste middelaldermode. Du skal til gengæld ikke regne med at kunne købe en cola, en kop kaffe eller at få tomatketchup, servietter eller en gaffel til din mad – det fandtes nemlig ikke i middelalderen.

 

Du skal være opmærksom på, at der stadig kan ske ændringer i programmet helt frem til festivalen.