Program

Festivalprogram

Programmet til Horsens Middelalderfestival 2019 vil være tilgængeligt her på siden senest d. 1. august.

Men du kan allerede nu glæde dig til at opleve ridderturnering, gøglere, flagkastere, historiske formidlere, fortællere, ildgøglere og meget mere.

På festivalen kan du altid besøge de mange flotte lejre på festivalpladsen og få en god snak med de mange ildsjæle blandt udstillere, bodholdere og kunstnere. De nærer alle en stor kærlighed til middelalderen og kan fortælle om alt fra ridderliv og våben til nålebinding og pileflet.

På middelaldermarkedet kan du møde handelsfolk fra alle verdenshjørner, når de ankommer til Horsens for at sælge deres varer.

På markedet kan du købe alverdens ting – fra lokaldyrkede krydderier til den nyeste middelaldermode. Du skal til gengæld ikke regne med at kunne købe en cola, en kop kaffe eller at få tomatketchup, servietter eller en gaffel til din mad – det fandtes nemlig ikke i middelalderen.

Rundt på pladsen
Ikon for Markedspladsen
Markedspladsen
Ikon for Kirken / klosterhaven
Kirken / klosterhaven
Ikon for Ridderarena / borggård
Ridderarena / borggård
Ikon for Buen / Børneområdet
Buen / Børneområdet
16:00
16:15
16:30
16:45
17:00
17:15
17:30
17:45
18:00
18:15
18:30
18:45
19:00
19:15
19:30
19:45
20:00
20:15
20:30
20:45
21:00
21:15
21:30
21:45
22:00
22:15
22:30
22:45
16:00 - 22:00
Instrumentmagerens Kone (DK)
Formidling af middelalderens musik og instrumenter.
16:00 - 22:00
Komediehuset (DK): Liv og død bag portene.
17:00 - 17:30
Åbningsoptog
Traditionen tro åbner vi årets middelalderfestival med et stort optog.
17:30 - 18:30
Styltepatruljen (DK)
Buffoon rundt på pladsen.
19:00 - 19:20
Falsterpiben (DK)
Pop-up optræden med sang og dans.
19:30 - 20:00
Gruppo Sbandieratori e Tamburini di Torrita di Siena (IT)
Flagkaster optog rundt på pladsen.
20:15 - 20:35
Falsterpiben (DK)
Pop-up optræden med sang og dans.
21:00 - 21:20
Falsterpiben (DK)
Pop-up optræden med sang og dans.
16:00 - 16:30
Trup Trick (DK)
Gøgl og akrobatik på Gøglerpladsen.
16:00 - 16:30
Koenix (CH)
Musik på Kroscenen.
16:00 - 16:30
In Vino Veritas (IT)
Musik på Skovscenen.
17:30 - 18:00
Almune (DK)
Musik på Kroscenen.
17:30 - 18:00
Mester Peder & Ildknægten (DK)
Gøgl og akrobatik på Gøglerpladsen.
17:45 - 18:15
Idisi (RUS)
Musik på Skovscenen.
18:15 - 18:45
Ramashang (DK)
Musik på Kroscenen.
18:15 - 18:45
Trup Trick (DK)
Gøgl og akrobatik på Gøglerpladsen.
18:30 - 19:00
Koenix (CH)
Musik på Skovscenen.
19:00 - 19:30
Moro (DK)
Musik på Kroscenen.
19:00 - 19:30
Mikkel Langbue (DK)
Historiefortælling på Gøglerpladsen.
19:15 - 19:45
Krabat (SE)
Musik på Skovscenen.
19:45 - 20:15
In Vino Veritas (IT)
Musik på Kroscenen.
19:45 - 20:15
Ridder Smith (DK)
Kæmp med en ridder på Gøglerpladsen.
20:00 - 20:30
Mikkel Langbue (DK)
Historiefortælling på Skovscenen.
20:30 - 21:00
Fabius the Jester (IT)
Gøgl og akrobatik på Gøglerpladsen.
20:45 - 21:15
Virelai (DK)
Musik på Skovscenen.
20:45 - 21:15
Idisi (RUS)
Musik på Kroscenen.
21:15 - 21:35
Ilddrengene (DK)
Gøgl og ild på Gøglerpladsen.
21:30 - 22:00
In Vino Veritas (IT)
Musik på Skovscenen.
21:30 - 22:00
Koenix (CH)
Musik på Kroscenen.
16:00 - 22:00
Kennemerkunstgilde (NL)
Demonstration af middelalderkunst og arkitektur i Klosterhaven.
16:00 - 22:00
Johanitterordenen (DK): Formidling
Formidling af lægevidenskab og urter i Klosterhaven.
16:00 - 22:00
Benediktiner skrivenonne (DK)
Få en introduktion til middelalderens skrift og prøv det selv ved Kirken i Klosterhaven.
16:00 - 22:00
Gutenberglauget (DK)
Oplev en rekonstruktion af trykpressen - middelalderens massemedie.
17:30 - 17:50
In Vino Veritas (IT)
Musik i Klosterhaven.
18:00 - 18:20
Falsterpiben (DK)
Sang og dans i Klosterhaven.
18:30 - 18:50
Virelai (DK)
Musik i Klosterhaven.
19:00 - 19:30
Cantica Peblinger (DK)
Korsang i Middelalderkirken.
19:30 - 19:50
Idisi (RUS)
Musik i Klosterhaven.
20:00 - 20:30
Klosterkirkens Munkekor (DK)
Klosterkirkens Munkekor synger korsang i Middelalderkirken.
21:00 - 21:20
Krabat (SE)
Musik i Klosterhaven.
21:30 - 22:00
Klosterkirkens Munkekor (DK)
Klosterkirkens Munkekor synger korsang i Middelalderkirken.
16:00 - 16:30
Falkoner (DK)
Rovfugleshow i Ridderarenaen.
17:30 - 17:45
Åbningsceremoni
Borgmesterens årlige tale i Ridderarenaen.
18:00 - 18:40
Die Löwenritter (DE)
Ridderturnering i Ridderarenaen.
19:00 - 19:30
Gruppo Sbandieratori e Tamburini di Torrita di Siena (IT)
Flagkastershow i Ridderarenaen.
20:00 - 20:40
Die Löwenritter (DE)
Ridderturnering i Ridderarenaen.
21:15 - 21:45
Styltepatruljen, Trup Trick og Virelai (DK)
Musik og ildshow i Ridderarenaen.
16:00 - 16:30
Mester Peder (DK)
Hatteteater ved Mester Peders lejr i Børneområdet.
16:00 - 19:00
Phuc (DK)
Tegneværksted hos Phuc i Børneområdet.
16:00 - 16:30
Virelai (DK)
Musik på Buescenen.
16:00 - 16:30
Ridder Smith (DK)
Kæmp med en ridder på Børnepladsen.
17:30 - 18:00
Mikkel Langbue (DK)
Historiefortælling på Buescenen.
17:30 - 18:00
Fabius the Jester (IT)
Gøgl og akrobatik på Børnepladsen.
17:30 - 18:00
Plansjet (BE)
Marionetdukketeater i Børneområdet.
18:00 - 18:30
Ridder Smith (DK)
Kæmp med en ridder på Børnepladsen.
18:00 - 18:30
Hr. Oluf og Elverpigen (DK)
Danseforestilling i Hr. Olufs telt i Børneområdet.
18:15 - 18:45
Krabat (SE)
Musik på Buescenen.
18:30 - 18:50
Ilddrengene (DK)
Gøgl og ild på Børnepladsen.
18:30 - 19:00
Plansjet (BE)
Marionetdukketeater i Børneområdet.
18:30 - 19:00
Mester Peder (DK)
Hatteteater ved Mester Peders lejr i Børneområdet.
19:00 - 19:30
Instrumentmagerens Kone (DK)
Musik og fortælling på Buescenen.
19:00 - 19:30
Fabius the Jester (IT)
Gøgl og akrobatik på Børnepladsen.
19:00 - 19:30
Kaninslagtning ved Børnebondegården (DK)
Formidling ved Børnebondegården i Børneområdet.
19:30 - 20:00
Trup Trick (DK)
Gøgl og akrobatik på Børnepladsen.
19:30 - 20:00
Plansjet (BE)
Marionetdukketeater i Børneområdet.
19:30 - 20:00
Mester Peders mørke fortællinger (DK)
Historiefortælling i Mester Peders lejr i Børneområdet.
19:45 - 20:15
Ramashang (DK)
Musik på Buescenen.
20:30 - 21:00
Almune (DK)
Musik på Buescenen.
21:15 - 21:45
Moro (DK)
Musik på Buescenen.